Ugryzienie kleszcza – i co dalej?

 Pogoda jest przepiękna. Cudna tak bardzo, że wczoraj popołudniu wybraliśmy się całą naszą ekipą na wycieczkę rowerową. Lubimy tak i chyba wam opowiadałam o naszym pikniku i piknikowych przekąskach. Wczoraj też sobie taki zrobiliśmy. Koszyk był zapakowany po brzegi. Niby takie nic a jednak wielka frajda dla całej naszej piątki. Piknik w lesie, nad jeziorem, pobiegaliśmy tam trochę za freesbie. Niby fajna polanka, trawa niezbyt wysoka, a jednak najmłodszemu wszedł kleszcz i to w takie dość kłopotliwe miejsce. Ugryzienie kleszcza wywoływało u mnie kiedyś atak paniki – jeżeli chodzi o dzieci bo jeśli o mnie, to zawsze byłam twarda. Teraz zachowałam spokój, bo wiedziałam już jak postępować w takiej sytuacji.

Jak najszybciej go usuń

O tym pamiętam zawsze i wiem, że prawdziwe szczęście miałam, że obecność tego kleszcza w ciele mojego dziecka odkryłam prawie, że natychmiast, nie zdążył się jeszcze zbytnio opić krwią i tak naprawdę nawet dobrze się nie wbił w skórę. Kiedyś ktoś mi powiedział, że kleszcza powinno się nasmarować czymś tłustym – na przykład wazeliną, czy masłem, ale to najgorsza bzdura. Unikajmy takich zachowań.

Można kupić w aptece taki przyrząd do usuwania kleszczy – ja kupiłam rok temu i wożę zawsze wszędzie ze sobą w mojej mini apteczce, którą zawsze muszę mieć pod ręką w razie niespodziewanych sytuacji. Spotkałam się też z takimi fajnymi kartami – z nacięciem na środku – idealne do usuwania kleszcza. Trzeba pamiętać, że jakikolwiek przyrząd zawsze należało by przed użyciem zdezynfekować, w końcu kleszcz wbił się w skórę i powstała rana.

Kleszcza trzeba wyjąć pewnym ruchem, nie bawić się z nim za dużo bo istnieje prawdopodobieństwo pozostawienia w ciele jego kawałka, co może się wiązać z zakażeniem jakąś groźną chorobą.

Żeby zobaczyć, czy kleszcz został usunięty w całości dobrze byłoby po jego usunięciu położyć go na białej kartce – wtedy będzie można dokładniej go obejrzeć. Trzeba też pamiętać o dezynfekcji miejsca, w którym znajdował się kleszcz.

Ugryzienie kleszcza- czy trzeba się bać?

Znalezienie kleszcza w ciele chyba zawsze wiąże się ze strachem – ale to nic dziwnego. Przecież roznoszą one różne poważne choroby i procent zachorowalności jest nie mały. Jednak jeśli w okolicy miejsce ugryzienia nie zrobił się żaden rumień ani też nie pojawiły się żadne zmiany skórne nie trzeba się martwić. W przeciwnym razie lepiej odwiedzić lekarza i sprawdzić co się dzieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>