Czy warto być ambitnym?

Zawsze byłam ambitna. I to tak bardzo, że sama czasem byłam na siebie o to zła. Nie potrafiłam z tym walczyć. I kiedy jeszcze w szkole średniej zadawano nam wypracowanie do napisania, ja musiałam zrobić coś więcej, Prezentację na przykład. Mówiono o mnie kujon, a ja wierzyłam, że kiedyś te moje dodatkowe działania zaprocentują. Lubiłam się uczyć z resztą. Traktowałam to jak rozrywkę. Nigdy nie musiałam zakuwać, czytałam i nabywałam nową wiedzę. Tak to traktowałam. Czy po kilkunastu kolejnych latach uważam tak samo? Tzn , że było warto? Czy warto być ambitnym?

Zależy jak na to spojrzeć.

Prawda jest taka, że teraz papierek nie jest już tak ważny jak kiedyś. Kiedyś to była podstawa. Bez studiów pracy na dobrym stanowisku nie można było otrzymać. A teraz liczą się tak naprawdę znajomości. Ja studiowałam. Skończyłam 2 kierunki i dodatkowo robiłam jeszcze aplikacje i wiele kursów. Wydawało mi się, że ta inwestycja w siebie będzie naprawdę istotna a tymczasem nie pracuję w zawodzie i tak naprawdę moje zajęcia daleko odbiegają od tych zawodów wyuczonych mimo to, gdyby ktoś zapytał się mnie czy warto być ambitnym odparła bym jasno:

Tak, warto!

Warto robić zawsze coś więcej niż reszta. Warto, jeżeli to sprawia nam przyjemność. Dla siebie. Taka inwestycja w siebie naprawdę się opłaci ale to właśnie dlatego, że czas spędzony na czytaniu lektur albo oglądaniu szkoleń, jest dla nas formą rozrywki. Jeżeli mamy iść na studia po to, żeby tylko zdobyć nic już nie warty papier to lepiej sobie odpuścić. I chociaż moje podejście jest przez wiele osób niezrozumiałe to ja wiem, że moich dzieci też nie będę zmuszać do kończenia studiów. Jeżeli zechcą, pójdą, jeśli nie zechcą, to im odpuszczę. Uważam, że najważniejsze to po prostu robić to, co się lubi. Nawet gdybyśmy mieli walczyć ze stereotypami. Może to dość nowoczesne podejście – może dla niektórych za bardzo. I chociaż ja wciąż uważam, że moje ambitne działania były warte zachodu, to wiem też, że na jeden z kierunków studiów który wybrałam na pewno ni poszłabym drugi raz.

No ale zawsze uczymy się na błędach. Tak to już jest. Teraz mam pewność, że ważniejsze od wiedzy opisanej w kategorii suchych faktów jest doświadczenie. A to można nabyć i bez wyższej szkoły. Lubię być nieszablonowa. I lubię podejmować nieszablonowe decyzje i zrobię wszystko, żeby moje dzieci też mogły zawalczyć o wolność wyboru na etapie, na którym będą już w stanie podejmować świadome decyzje.  Nie będę spełniać swoich marzeń ich kosztem – czy za ich pośrednictwem.

A jak to jest u Was z tą ambicją?

One comment on “Czy warto być ambitnym?
  1. Ambicja i bycie kujonem łączone razem- omylnie. Ale człowiekowi jest najlepiej oceniać drugiego po tym, że komuś na czymś głupio zależy gdy „nam” nie zależy na niczym. Według mnie, człowiek nie powinien tracić swoich ambicji ze względu na późniejsze bogactwo wiedzy, którą można spożytkować na wiele sposobów będących dla nas WIELKIM plusem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>